Την Παρασκευή 23/10/20 το Σχολείο μας είχε τη μοναδική ευκαιρία να συμμετάσχει διαδικτυακά μαζί με άλλα 9 σχολεία της χώρας σε μια μοναδική εμπειρία Αστρονομικής Έρευνας.

Με μεγάλη απήχηση και ενδιαφέρον, μαθητές της Στ' Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου, πραγματοποίησαν μια συνάντηση γνωριμίας με το Αστεροσκοπείο του Σκίνακα, το οποίο εδράζει στον Ψηλορείτη, στην Κρήτη.

Τα παιδιά μας ξεναγήθηκαν τόσο στους εξωτερικούς χώρους του Αστεροσκοπείου, όσο και στο τηλεσκόπιο, ενώ παράλληλα απήλαυσαν αστρονομικές φωτογραφίες.

Στο τέλος της συνάντησης είχαν όλοι τη δυνατότητα να συζητήσουν, να σχολιάσουν και να λύσουν τις οποίες απορίες τους είχαν δημιουργηθεί.

Αναμφισβήτητα μια αξιόλογη πρωτοβουλία, ένας δρόμος που τους ανοίχτηκε για να δουν, έστω και μέσω της οθόνης, έναν πιο «καθαρό ουρανό», ο οποίος τους ξυπνά την ανάγκη για νέες εξερευνήσεις σε τομείς τόσο υψηλούς, αλλά και τόσο απτούς εν τέλει.