Μια μέρα διαφορετική για τους μαθητές του Λυκείου, μακριά από την καθημερινή σχολική ζωή, γεμάτη από το φως του μαγευτικού ναού του Ποσειδώνα στο Σούνιο. Στον αρχαιολογικό χώρο ξεναγηθήκαμε και θαυμάσαμε την ομορφιά του ναού κάτω από το λαμπερό ήλιο.

Εντύπωση μας προκάλεσαν οι σκαλισμένες υπογραφές στα μάρμαρα και τις κολώνες του ναού ανωνύμων και επωνύμων προσώπων, όπως του λόρδου Βύρωνα, του Σατωβριάνδου, του ιστορικού Φίνλεϊ, αλλά και του Λόρδου Έλγιν. Η ξεναγός μάς πληροφόρησε ότι η κίνηση αυτή εθεωρείτο φόρος τιμής και όχι βέβηλη πράξη όπως σήμερα.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Λαύριο. Το ιστορικό κέντρο με τα γραφικά κτίρια, τους πεζόδρομους και τα στενά δρομάκια ήταν ιδανικά για τον περίπατό μας.

Επιστρέψαμε γεμάτοι ενθουσιασμό και με ανυπομονησία για την επόμενη εξόρμηση…